Игралният дебют на Орлин Милчев „Изкуството да падаш“ стана големият победител на наградите на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) „Васил Гендов“, като получи отличието за най-добър пълнометражен игрален филм.
Тазгодишните отличия бяха връчени на тържествена церемония в Софийската опера и балет с водещ актьора Юлиан Вергов. Номинираните проекти бяха 68 от игралното, документално и анимационно кино с премиери през 2022 г., а категориите бяха повече от 20. Професионално жури оцени постиженията на българските кинематографисти и раздаде общо 38 награди.
Проф. Георги Дюлгеров получи почетната награда за цялостно творчество „Васил Гендов“.
Иван Павлов беше признат за най-добър режисьор за „Пролетно равноденствие“, а Кирил Проданов стана най-добър оператор за работата му във филма на Душан Милич „Мрак“.
За най-добър пълнометражен игрален дебют бе обявен „Добрият шофьор“ на Тонислав Христов, а специален диплом за дебют получи Петя Йосифова за „Жири“. В категория „най-добър сценарий“ статуетка получиха Миглена Димова и Зорница София за „Майка“.
Александър Симеонов и Оливие Калверт си тръгнаха с приз за най-добър звук за филма на Теодор Ушев „Ф 1.618“. За същия филм награда получиха още Сабина Христова като художник-сценограф и Велика Прахова като художник на костюмите. Асен Вапцаров взе отличие за най-добър композитор за „Жълт олеандър“.
Светлана Янчева взе наградата за главна женска роля за участието в „Пролетно равноденствие“, а Малин Кръстев – награда за главна мъжка роля за „Добрият шофьор“.
Дария Симеонова взе приза за най-добра поддържаща женска роля в „Майка“, а Герасим Георгиев – Геро стана фаворит в категорията най-добра поддържаща мъжка роля за „Добрият шофьор“.
В документалното кино „Нямаш място в нашия град“ взе основната награда за най-добър филм. Този филм беше отличен и за най-добър монтаж, благодарение на работата на Стоян Велинов, както и Николай Стефанов взе приза за режисура.
Наградата за документален дебют отиде при Веселин Диманов за „Моралът е доброто“, който благодари на семейството на Кристиан Таков. „Воев“ получи наградата на журито, както и за най-добър сценарий на Биляна Кирилова и Неда Миланова.
Борис Мисирков и Георги Богданов получиха награда за най-добър оператор за „Колите, с които нахлухме в капитализма“. Никола Груев-Котарашки беше отличен за най-добър композитор за „Теодор Ушев: Невидими връзки“, а за най-добър звук бяха наградени Георги Цветков, Свилен Боянов и Мариана Вълканова за „Майор Томпсън – (не)нужният герой“.
В анимацията „Меко казано“ на Анри Кулев стана най-добър анимационен филм, като продукцията получи и признание за сценария на Валери Петров.
За дебют беше почетен Стефан Войводов за „Океания“, а Сотир Гелев взе приза за режисура за „Флорентинска нощ“. Същият филм взе и отличието за композитор в лицето на Румен Бояджиев-син.
Наградата за най-добър звук отиде при Благомир Алексиев за „Феята вещица“.
Най-добра анимация са създали Спартак Йорданов и Весела Йоцева с „Обезличаване“. Димитър Димитров бе обявен за най-добър художник за работата си по „Артистът“.
Журито присъди своето отличие на Аспарух Петров за „Следа“.
За оперативна филмова критика наградата получи Ингеборг Братоева-Даракчиева. Приз за книга или теоретичен текст – беше присъден на Петър Кърджилов, Ирина Китова и Зорница Кръстева, а проф. Вера Найденова взе награда за особен принос в кинокритиката.