„Страшното е, че ме питат къде е интелигенцията.
Какво се мотае като муха без глава.
Да имах мисли и думи – да отговоря.
Обаче нямам…“
Из „Интелектуалец по време на преход“.
Проследимата тенденция в творчеството на Стратиев от дебютната му книга „Самотните вятърни мелници“ до последните, писани вече в годините на Прехода, е в посока смрачаване на настроението, размагьосване на илюзиите, преобразяване на хумора в ирония, замяна на алегоричния изказ в изричане на огорчения и тревоги. В нашата пиеса откриваме аналогия между ранния Стратиев и идеалистичния, наивен Архитект Стилянов. По хода на действието неистовият акт на Архитекта за промяна към по-добро и почти детинската му вяра в тази идея биват подложени на изпитание и обречени на провал. Капитулацията му на финала разчитаме като предупреждение вече от късния Стратиев – към интелигента на XXI-ви век, дръзнал да се изправя срещу статуквото – да знае измеренията на трудността, защото познаването на Бетовен и Бергман не са достатъчни в тази битка.
Подобен прочит на Стратиев, на толкова познатия на българската публика Стратиев, ни се струва крайно необходим, защото двадесет години след смъртта на автора смешните му текстове за “Българския модел” вече звучат зловещо.
„Животът, макар и кратък“ е един от селектираните проекти на фестивала „Малък сезон 2023“, част от Културния календар на Столична община. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Столична община. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ по Програма „ДЕБЮТИ ’22“