Ще успее ли „Опенхаймер“ да стане фаворит на „Оскар“-ите?

от Нощни птици

Когато миналата седмица звездата от „Опенхаймер“ Робърт Дауни-младши получи „Златен глобус“ за най-добър актьор в поддържаща роля, той се замисли какъв малко вероятен успех е имал филмът.

„Една мащабна история за етичната дилема на ядрените оръжия печели 1 млрд. долара?“, пошегува се той за филма, което, разбира се, не звучеше добре на хартия.

„Но Universal [Pictures] вложиха всичко – продължава актьорът – в Кристофър Нолан… и този актьорски състав и екип, и им помогнаха да създадат шедьовър.“

Сега изглежда, че „Опенхаймер“ ще завладее сезона на наградите подобно на летния боксофис през 2023 г.

Тричасовата епопея на Нолан за бащата на атомната бомба Робърт Опенхаймер получи четири номинации от Гилдията на актьорите и вероятно ще бъде силно застъпена, когато филмовите награди „Бафта“ обявят кратките си списъци тази седмица.

Номинациите за „Оскар“ ще бъдат обявени на 23 януари. Докато Дауни-младши е фаворит за най-добър актьор в поддържаща роля, неговите колеги Килиън Мърфи и Емили Блънт вероятно също ще бъдат номинирани съответно за главна мъжка роля и поддържаща женска роля.
,
Килиън Мърфи, който се превъплъщава в образа на Робърт Опенхаймер, вероятно ще получи номинация за най-добър актьор на „Оскар“-ите.

До момента приходите на „Опенхаймер“ са 958 млн. долара (753 млн. паунда) – и това дори не е окончателната сума, тъй като този месец филмът беше преиздаден в Imax.

Макар че филмът така или иначе би попаднал в полезрението на Академията заради художествената си стойност, този касов успех може да даде значителен тласък на кампанията за награждаване, тъй като гласуващите органи искат да покажат благодарност към филмите, които са поддържали киносалоните. Това спомага „Опенхаймер“ да е точно този филм, който Академията може да подкрепи – той е на границата между художествените достойнства и търговския успех.

„Опенхаймер“ е може би фаворит за „Оскар“-ите, а Килиън Мърфи е спряган за носител на златната статуетка в категорията за най-добър актьор в главна роля. По този начин Академията хем, от една страна, ще покаже съпричастност към търговския успех на продукцията, от друга страна, ще запази репутацията си за признаване на качеството на отличените проекти непокътната, предава BBC.

Въпросът е как така такъв филм за измъчен физик теоретик успя да привлече толкова много зрители, които след COVID пандемията са свикнали да гледат кино у дома, вместо да посещават киносалоните. Голяма част от отговора се крепи на филма „Барби“.

Двете продукции излязоха в един и същи ден и създадоха феномена „Барбенхаймер“. Двата филма си помогнаха взаимно в боксофиса именно защото бяха пуснати в един и същи ден, смятат специалистите.

Още в началото на юли 2023 г. феновете забелязаха, че двата блокбъстъра са възможно най-различни в тонално отношение. Така насрочването им един срещу друг предизвика изобилие от мемове.

Фалшифицирани снимки, комбиниращи двата плаката на филмите, се разпространяваха вирусно, както и плановете за местата в киносалоните, графиците на прожекциите и дебатите кой филм да се гледа първо, припомня изданието.

В деня на премиерата – 21 юли – феновете се надпреварваха да видят експлозията от розово и пластмаса, която представляваше „Барби“, преди да отидат да гледат една много различна експлозия и нейните опустошителни последици в „Опенхаймер“.

И двата филма почти веднага бяха обявени за претенденти за най-добър филм и получиха одобрението на критиката. В петзвездната си рецензия Роби Колин от The Telegraph казва: „Портретът на Нолан на бащата на ядрената бомба е триумф, сякаш е свидетел на разцепването на самата история“.

Струва си обаче да се отбележи, че Опенхаймер не е по вкуса на всички. Основното оплакване на много зрители е, че не са могли да чуят диалога. Това е редовна критика към Нолан – героите във филмите му често мърморят или са заглушени от фоновия шум.

Повечето режисьори подобряват звука в постпродукцията, като използват процес, наречен автоматична замяна на диалога (ADR), при който актьорите записват отново някои от репликите си в звукозаписно студио след приключване на снимките. Но не и Нолан.

След критиката той заяви пред Business Insider: „Обичам да използвам изпълнението, което е било дадено в момента, а не актьорът да го пренаписва по-късно. Това е артистичен избор, с който някои хора не са съгласни, и това е тяхно право“.

Друга тема на дебат беше продължителността на работа. В сезона на наградите, който включва и 3,5-часовия „Убийците на цветната луна“ на Мартин Скорсезе, мнозина заявиха, че режисьорите трябва да бъдат по-склонни да намаляват продължителността на филмите си.

Фактът, че касовият успех на „Опенхаймер“ се дължи толкова много на връзката му с „Барби“, е ироничен и се дължи на верига от събития, предизвикани от излизането на предишния филм на Нолан „Тенет“ по време на пандемията.

Нолан имаше дългогодишни отношения с Warner Brothers, които датират от филма му „Опасно безсъние“ от 2002 г. Всеки негов филм след това през следващите две десетилетия е със същото студио, включително „Черният рицар“, „Началото“, „Интерстелар“ и „Дюнкерк“.

Нолан прекрати отношенията си с Warner Bros, след като студията започна да пуска филми директно в стрийминг платформи.

Режисьорът остана с Warner Bros за филма си „Тенет“ от 2020 г. – трилър за времето с участието на Джон Дейвид Уошингтън. Но десетото му сътрудничество със студиото се оказва последно.

„Тенет“ беше пуснат на екран през лятото, когато филмовите компании се бореха с блокирането на филми по целия свят, а населението се притесняваше да се върне в кината.

В резултат на това в края на 2020 г. Warner Bros обявиха, че ще променят драстично модела си на разпространение на филмите, пуснати през следващата година. Компанията заяви, че значително ще съкрати прозореца за прожекции в кината и в много случаи ще пуска филми в кината и в стрийминг услугата HBO Max в един и същи ден.

Този ход разгневи Нолан – любител на киното до мозъка на костите си. Като пряк резултат от новата стратегия на компанията той заяви, че ще напусне Warner Bros и ще заснеме следващия си филм в конкурентната компания Universal. Този филм беше „Опенхаймер“.

По ирония на съдбата старата му студия Warner Bros – случайно или не – направи новия филм на Нолан с новата му студия по-успешен, като насрочи филма за Барби срещу него, създавайки по този начин феномена „Барбенхаймер“ – вирусната тенденция, която никой не очакваше.

Но, разбира се, това беше взаимноизгодно – и „Барбенхаймер“ помогна на „Барби“ в боксофиса точно толкова, колкото и на „Опенхаймер“.

С нарастващия шум около наградите „Опенхаймер“ върви с пълна сила към „Оскар“-ите, а „Барби“ остана недооценен по време на раздаването на „Златен глобус“.

За разлика от други категории, най-добрият филм се определя с преференциално гласуване, при което гласуващите подреждат номинираните филми по реда на предпочитанията си.

Въпреки това скептиците смятат, че „Опенхаймер“ може да бъде изместен, като сред конкурентите му е и „Барби“.

Също така няма гаранция, че Мърфи ще повтори победата си на наградите „Глобус“ на церемонията на Академията. Тази година наградите за най-добър актьор са особено пренаселени и Пол Джамати, Джефри Райт, Колман Доминго, Леонардо ди Каприо и Брадли Купър също са силни претенденти.

Малко вероятно е Блънт да спечели и своята категория, тъй като звездата от The Holdovers Давайн Джой Рандолф доминира в категорията за най-добра поддържаща женска роля на предшестващите церемонии.

Макар че „Опенхаймер“ вероятно ще вземе някои технически награди, може да се окаже, че Дауни-младши е най-голямата надежда на филма за така наречената горе-долу победа.

Но това е сезонът на наградите. Никой не знае нищо със сигурност и от сега до връчването на „Оскар“-ите на 10 март може да има още много обрати.

Може да харесате още