Въпреки че „Барби“ беше с най-много номинации за „Златен глобус“ – девет, „Опенхаймер“ триумфира на тържественото събитие, като спечели пет отличия. Филмът на Кристофър Нолан за Робърт Опенхаймер – бащата на атомната бомба – получи приз за най-добър филм – драма, Килиън Мърфи взе статуетката за най-добър актьор, Нолан беше отличен за най-добър режисьор, а Робърт Дауни-младши получи наградата за най-добра поддържаща роля, като влезе в образа на основния антагонист на героя на Мърфи. „Опенхаймер“ получи и отличието за музика в лицето на Лудвиг Йорансон.
81-вата церемония с водещ комика Джо Кой се проведе в Холивуд, като с блясъка си се опита да докаже, че стачката на сценаристи и актьори е останала в историята. Церемонията започна в 01:00 ч. по Гринуич и се излъчи на живо от Бевърли Хилс, Калифорния. Церемонията се счита за старт на сезона за наградите, които завършват триумфално на 10 март с раздаването на „Оскар“-ите, предава Reuters.
„Барби“ – адаптацията на Грета Гъруиг за живота в пластмаса, поведе с девет номинации, но с уточнението, че три от тях бяха в една и съща категория – Били Айлиш, Дуа Липа и Райън Гослинг имат номинации за песните, с които участват в саундтрака на филма.

„Барби“ спечели 1,44 млрд. долара (2,57 млрд. лв.) в световния боксофис и излезе ярко на екран в един и същи ден с „Опенхаймер“, който взе 953 млн. долара (1,7 млрд. лв.) и получи осем номинации, припомня BBC.
На церемонията комедията на Гъруиг, обаче взе отличия само за операторско майсторство и постижения в разпространението, докато в неговата категория „Клети създания“ беше обявен за най-добър филм за мюзикъл или комедия. Ема Стоун за същия проект получи наградата за най-добра главна роля. „Клети създания“ – екранизация по едноименния роман на Йоргос Лантимос – е нова версия за чудовището на Франкенщайн, изпълнена от Стоун, която получава мозък на бебе и се впуска да изследва света, който не познава. Общо продукцията беше номинирана в седем категории.

Със седем номинации се сдоби филмът на Мартин Скорсезе „Убийците на цветната луна“, който разказва за членовете на племето осейдж, брутално убити през 20-те години на миналия век, когато бели заселници се опитват да навлязат в земите им, водени от алчността за петрол. Отличие взе Лили Гладстон за най-добра актриса във филмовата драма.

Давайн Джой Рандолф беше отличена в категорията за най-добра поддържаща женска роля в „Останалите“.
Френската продукция „Анатомия на едно падане“ на Жюстин Трие спечели „Златен глобус“ за най-добър чуждоезичен филм. Също беше отличен и за най-добър сценарий, въпреки че няма да се бори в надпреварата за „Оскар“, тъй като страната избра да бъде представена с друга продукция – „Страсти в кухнята“.
За най-добър драматичен сериал беше обявен „Наследници“, Киърън Кълкин за участието си в продукцията взе приза за най-добър актьор, а за най-добра актриса отличието отиде при Сара Снук. Матю Макфедиън прие за изпълнението си в сериала отличието за най-добър актьор в поддържаща мъжка роля.
Елизабет Дебики взе отличието за „Короната“ и победи в надпреварата за най-добра поддържаща женска роля Мерил Стрийп за участието ѝ в „Само убийства в сградата“.
Организацията, която стоеше зад „Златните глобуси“ 9 Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд (HFPA) – предизвика полемика през 2021 г. поради твърдения за корупция и липса на разнообразие в нейния орган за гласуване.
Церемонията през 2022 г. беше драстично съкратена. Броят на членовете на гласуващия орган нарасна от около 90 на 300 през следващите три години и сега е значително по-разнообразен.
HFPA е разпусната след спора, а събитието е продадено на Eldridge Industries и Dick Clark Productions.
Оставаха въпросителни дали „Глобус“-ите ще бъдат допуснати обратно в Холивуд, но през 2023 г. звездите се завърнаха на церемонията с огромно мнозинство, тъй като слуховете за бойкот не се осъществиха.
Разширяването на състава на организацията дойде със свои собствени проблеми – някои членове заплашиха да се въздържат от гласуване, след като разбраха, че не са поканени на тазгодишната церемония.
Наградите „Златен глобус“ по традиция са по-лежерно събитие от много други церемонии в сезона на филмовите призове. Причината за това е, че се провеждат през първата седмица на януари. Гостите на церемониите обикновено са в добро настроение, отпочинали след току-що приключилата коледна ваканция и са готови да общуват свободно на чаша питие, коментира BBC.
За разлика от тях филмовите награди БАФТА и „Оскар“-ите са много по-официални събития, а наградите се считат за по-престижни, отбелязва изданието.
И все пак победата в „Златен глобус“ може да даде значителен тласък на кампанията за награждаване, тъй като на отличените се дава възможност да произнесат възторжена благодарствена реч по телевизията в момент, когато гласуващите за „Оскар“ обмислят своите номинации.
Шансът за номинация за „Златен глобус“ е много по-голям от този за „Оскар“. Общо 20 са местата в актьорските категории на наградите „Оскар“ в сравнение с 36 на „Глобус“.