Режисьорският дебют на Корд Джеферсън American Fiction спечели наградата на публиката на кинофестивала в Торонто, Канада, съобщава AFP. Филмът е сатиричен разказ за расата, идентичността и лицемерието на белите, като разказва за чернокож писател, чийто роман за тъмнокожи се превръща в хит, въпреки че е пълен с клишета. Главната роля е поверена на Джефри Райт.
Отличените от фестивала са важен показател за наградите „Оскар“. Така миналогодишният победител „Семейство Фейбълман“ на Стивън Спилбърг бе сред фаворитите на Американската академия подобно на други награждавани продукции като „Белфаст“, „Земя на номади“, „Джоджо Заека“, „Зелената книга“, „Три билборда извън града“, „12 години в робство“.
Тазгодишното 48-о издание на Международния кинофестивал в Торонто мина под знака на стачкуващите сценаристи и актьори в Холивуд. Поради това присъстващите звезди бяха в доста намален състав. Някои продукции получиха временни споразумения от Гилдията на американските писатели и Гилдията на екранните актьори – Американската федерация на телевизионните и радиоартисти, които позволиха на членовете им да правят рекламни изяви по време на стачката.
Така Шон Пен и Дакота Джонсън се появиха за канадската премиера на камерната си творба Daddio. А Силвестър Сталоун беше на разположение не само за световната премиера на документалния филм на Netflix „Слай“, но и за изложбата на негови картини в театъра TIFF Bell Lightbox.
Джесика Частейн и Питър Сарсгард също бяха сред знаменитостите на събитието, като двамата пристигнаха за премиерата на „Спомен“ на Мишел Франко – драма за жена на име Силвия (Частейн), която се опитва да преодолее насилието, на което е била подложена в миналото. Сарсгард е в ролята на Сол – мъж, който е в ранен стадий на деменция. Двамата изграждат връзка и впоследствие се изправят срещу миналото си.
Но в по-голямата си част тазгодишният форум, който приключи с обявяването на наградите, беше далеч по-приглушен – което означава, че позволи на една изключително силна програма от филми да успее само благодарение на своите качества, предава The Washinton Post.
Освен големия победител, публиката имаше и още един фаворит – The Holdovers, подгласник на наградата. Нежно-забавният портрет на Александър Пейн за един измъчен от гнева си тийнейджър и неговия мърморещ учител в момчешки пансион през 70-те години на миналия век събира отново Пейн със звездата му от Sideways Пол Джамати с трогателно привлекателни резултати, отбелязва изданието.
Друго интересно предложение беше Wildcat, в който Итън Хоук режисира дъщеря си Мая Хоук в биографията на покойната американска писателка Фланъри О’Конър, която е представена не само като авторка, но и като въображаем участник в собствените ѝ истории, поставен с безмилостно остроумие и южняшка готическа мрачност.
След Венеция Ава Дюверней представи филма си „Произход“ и в Торонто. Продукцията е ангажирана с корените на расизма, като самата Дюверней е първата афроамериканка, спечелила отличието за най-добър режисьор на филмовия фестивал „Сънданс“ за „Центърът на нищото“ през 2012 г. Тя е и първата афроамериканка с номинация „Златен глобус“ за „Селма“ през 2015 г. Филмът „Произход“ е адаптиран по книгата на Изабел Уилкерсън „Каста“ от 2020 г. и получи овации при прожекцията си. Вместо да направи сух, документален преглед на изучаваната от Уилкерсън история на произволните социални йерархии, Дюверней избира да превърне Уилкерсън в персонаж и да драматизира теоретичния пробив, който ѝ позволява да преосмисли расата чрез транснационалната и вечна концепция за кастата, пише още The Washinton Post.
Смятаният за лебедова песен филм на Хаяо Миядзаки „Момчето и чаплата“ също беше част от фестивала в Торонто. Това е първата продукция на съоснователя на студио „Гибли“ от около десет години и разказва за младия Махито, чиято майка е убита при бомбардировките на Токио през Втората световна война.