Световноизвестният художник с български произход Алцек Мишев е преоткрит във филма на Мария Аверина „Да летиш с плавници“.
Продукцията ще бъде показана на 19 декември в Lucky Дом на киното в рамките на фестивала за документално и анимационно кино „Златен ритон“.
Алцек Мишев живее и работи в Италия повече от 50 години. Бунтар и експериментатор, филмът за него ни води из философските му възгледи и естетически възприятия през времето. Разказва за виждането му на пространството и в изразните средства, визуализиращи идеите му.
„Да летиш с плавници“ е филм за непрестанното търсене на смисъл в изкуството и живота“, казва Мария Аверина.
Осемдесетминутната продукция запечатва най-известните картини на Алцек Мишев, негови пърформанси, експерименти, разгорещени дискусии за съвременното изкуство, срещи с най-близки хора и места в България след 50-годишна раздяла.
Мария Аверина завършва филмова и телевизионна режисура в Нов български университет. Възпитаник на Сараево Talent Campus 2010, Berlinale Talent Campus 2013. Има магистърска степен по документално кино в Royal Holloway, Лондонски университет.
Нейните търсения в документалните ѝ разкази са свързани с хора, занимаващи се с изкуство. Филмът ѝ „От Кремона до Кремона“ спечели за най-добър документален дебют наградата на Българската филмова академия.
Срещата в него е с работещите в най-голямата в Източна Европа фабрика за струнни инструменти в гр. Казанлък и продължилите обучението си в „Меката“ на лютиерството – италианския град Кремона. Паралел между два свята, отдадени на изкуството, опитващи се да съхранят собствените си традиции.
В друг филм на Мария Аверина – „Шест минути щастие“ – писателят Георги Господинов споделя своето виждане за щастие, докато се разхожда из Лондон.
„Да летиш плавници“ ще има премиера и в София, като именно с него ще се открие новото издание на филмовия фестивал Master of Art през януари 2024 г.
Алцек Мишев
е роден през 1940 г. в Дупница. Завършва живопис в Националната художествена академия. През 1971 г. имигрира в Италия. През 1976 г. е включен в книгата „Европа – Америка – различните авангарди“ на Акиле Бонито Олива, представяща най-влиятелните 30 европейски и американски художници.
Сред най-прочутите проекти на Мишев е „Преплуване на Атлантическия океан“ (1979 – 1982), който включва 12 изложби, театрална постановка, музикална плоча и една забележителна провокация: преплуването на Атлантика в басейна на кораба „Кралица Елизабет II“ по маршрута Лондон – Ню Йорк. От тази година е почетен гражданин на Акуи Терме, където живее от 32 години. Част от документалния филм е заснета в дома на Алцек Мишев в Акуи Терме – „Палацо Теа“.
Сценаристи на филма са журналистката Мариана Светославова и Мария Аверина, оператори – Георги Богданов и Борис Мисирков, композитор – Петър Дундаков. Продуцент е АГИТПРОП – Мартичка Божилова, с подкрепата на Националния филмов център (НФЦ). Реализирането на документалната лента продължава около 4 години.