Гениалният диригент Баренбойм прави своя академия

от Нощни птици

Даниел Баренбойм

АКАДЕМИЯ „БАРЕНБОЙМ-САИД“: НОВИЯТ ОРКЕСТЪР ИЗНАСЯ ПЪРВИЯ СИ КОНЦЕРТ

През януари Даниел Баренбойм подаде оставка като генерален директор на Берлинската държавна опера. Оттогава той посвещава повече време на своята Академия Баренбойм-Саид. Под негово ръководство новосъздаденият оркестър ще изнесе първия си концерт тази събота. Вълнуващо преживяване за учениците.

Академия Баренбойм-Саид

Навсякъде в академията Баренбойм-Саид студентите слушат записи на „Sinfonia Concertante“ на Моцарт или на третата симфония на Шуберт. В събота вечерта те ще свирят за първи път пред публика като университетски оркестър. Сред тях ще бъде иранският перкусионист Рошанак Рафани. Тя е развълнувана, но това е нещо положително. „Тук, в зала „Булез“, хората седят наоколо и можеш да бъдеш видян от различни страни“, обяснява тя. „Чувстваш се малко разголен и да споделиш това с маестрото е нещо специално за всички хора тук.“

Академия Баренбойм-Саид

Даниел Баренбойм се пенсионира като генерален музикален директор, но също и като диригент на Берлинската държавна опера. Това е още една причина той да преподава в основаната от него академия поне два пъти седмично. Така той познава повечето от студентите и вече е работил с тях. Декан на академията е синът му Михаел Баренбойм. Той свири на виола в „Sinfonia Concertante“. На цигулката пък свири един от възпитаниците на академията: Ямен Саади, който наскоро стана концертмайстор на Виенската държавна опера. „Историята е страхотна“, казва Михаел Баренбойм. „Всички ние веднага се обърнахме към него, защото историята просто се съчета супер: той (Ямен) е учил тук, излиза за първи път на сцена с нас, с нашия оркестър, с баща ми и след това просто със Sinfonia Concertante. Това е страхотно, разбира се.“

Академия Баренбойм-Саид

ДИАЛОГ И ОБЩУВАНЕ ПОКРАЙ МУЗИКАТА

Ямен Саади е от Назарет. Повечето от 75-те ученици са израснали в Близкия изток. Тук, в Академията „Баренбойм-Саид“, те учат не само своя инструмент, но и история, философия, литература и как да изслушват взаимно най-различните си политически позиции. Това е още една причина, поради която музицирането в оркестър е особено важно. „Ако те са сами, в своята репетиционна зала, нищо не се случва с диалога и разбирателството“, казва Майкъл Баренбойм. „Това, което наистина искаме да видим в камерната музика, а сега и в оркестъра, сега вече наистина се случва на практика. Това е много важно.“

Академия Баренбойм-Саид

ЧЕСТ ЗА УЧЕНИЦИТЕ

Oркестърът на сравнително младия университет e съставен за четири години. Фарах Сулайман от Дамаск изучава флейта във втори курс. За нея това е първият път, в който свири под ръководството на големия маестро. „Когато се замисля, че повече от 40 години най-великите музиканти в света са свирили под неговата палка, ми се струва почти сюрреалистично, че на мен ми се случва това преживяване. – казва тя – Всички ние сме много благодарни и щастливи за тази възможност. Всеки път, когато имаме възможност да репетираме в зала „Булез“, сме преизпълнени с енергия. Не приемаме нищо от това за даденост.“

Академия Баренбойм-Саид

НАДЕЖДА ЗА ПРОДЪЛЖЕНИЕ

„Концертът е почти разпродаден. Той ще бъде първият за този оркестър, но се надявам да не е последният,“ казва Майкъл Баренбойм. И ние се надяваме, че Даниел Баренбойм ще продължи да дирижира. Защото той току-що е дирижирал Берлинската филхармония, Staatskapelle и оркестъра в Ла Скала. „Трябва да бъде толкова добре, че той да е щастлив да го направи отново“, обяснява Майкъл Баренбойм. „Това е най-важното, защото неговата работа е подарък за нас. И ние наистина трябва да се възползваме максимално от него.“

Даниел Баренбойм

Тази статия е публикувана на сайта на BR Klassik. Можете да кандидатствате, за да учите при най-додбрия дигирент на нашето време, а за повече подробности просто идете на сайта на академията.

Може да харесате още