Киномания: Филмите, които да не пропуснем

от Нощни птици

„Сърцето на Киномания беше Владо Трифонов“ – около това се обедини екипът на кинофорума, който тази година ще се състои между 16 и 30 ноември.

„Освен професионалист, Владо Трифонов беше и приятел“, сподели Христо Христозов, който след неочакваната му кончина довърши програмата тази година.

„Притеснявам се да я довърша от негово име. Владо е безкомпромисен по отношение на селекцията и тази година. Никога не е робувал на звезди, награди – разказва Христо Христозов. – Той селектира филмите по съвест, по собствен вкус, с финото си чувство за хумор. Търси режисьори, които успяват нежно и внимателно да говорят за важни теми. И ми се струва, че ако беше тук, щеше да спомене няколко филма в една негова любима категория – музиката. Та в музикалната селекция тази година има една анимация на Фернандо Труеба „Застреляха пианиста“.

Кадър от „Застреляха пианиста“ на Фернандо Труеба. Снимка: Киномания

Филмът разказва историята на виртуозен музикант, който умира едва на 34 години – бразилския пианист Франсиско Тенорио Жуниор. Получава се не само почит към живота на младия виртуоз, но и прослава на музикалното движение „боса нова“.

На последния си концерт свири, пуши цигара и никой повече не го вижда. Труеба се опитва да възстанови и разкаже неговия живот и защо този човек изчезва.

„Сигурен съм, че ако Владо беше тук, щеше да ви покани да го гледате, тъй като може да го пропуснете в програмата на фестивала“, допълни Христо Христозов.

Ето и още филми, които не са за пропускане:

Догман

Последният филм на Люк Бесон („Петият елемент“, „Леон“) се върти около аутсайдер, който така и не открива съмишленици сред хората, но може да се сприятелява с кучета. Главната роля е поверена на Кейлъб Ландри, чието нещастно детство го кара да се чувства отритнат от обществото. Връзката му с четириногите се оказва силна, на границата с възможната. И макар животът му да е сложен и изпълнен с насилие, героят намира утеха в музиката на Едит Пиаф и Марлене Дитрих.

Кадър от „Догман“. Снимка: Киномания


Жан дю Бари: Фаворитката на краля

Филмът на Майуен откри тазгодишното издание на кинофестивала в Кан. Главната роля изпълнява режисьорката, като си партнира с Джони Деп, облякъл екстравагантните костюми на Луи XV. Образът на краля е изведен като ексцентричен и леко тъжен монарх, осъзнаващ изчезващата сила на височайшата му особа. Сценарият – отново на Майуен, написан в сътрудничество с Теди Луси-Модест и Никола Ливеки, се върти около пищни декори и кралски своеволия. А с филма Деп отново се завърна на големия екран след дългите съдебни битки с бившата му съпруга Амбър Хърд.

Кадър от „Жан дю Бари: Фаворитката на краля“. Снимка: Киномания

Гол за победа

Тайка Уайтити използва отново специфичния си хумор, за да разкаже историята на футболен отбор, известен предимно с паденията си. Рекордите на отбора не са в негова полза – 0 победи и 31 загуби. Майкъл Фасбендър влиза в главната роля на треньора Томас Ронген, опитващ се да спаси отбора, но самият той се нуждае от по-голямо спасение. Животът му се оказва достатъчно сложен, а проблемите героят дави в алкохол. Сладък остава послевкусът на целта му: не да направи отбора победител, а да помогне на футболистите да вкарат поне един гол.

Кадър от „Гол за победа“. Снимка: Киномания

Анатомия на едно падане

Тазгодишният победител от кинофестивала в Кан и носител на „Златна палма“ идва на Киномания. Режисьор е Жюстин Трие. Филмът изследва докъде води загубата на посоката в обърканото и сложно съвремие, което преосмисля позициите на успех и щастие.

Кадър от „Анатомията на едно падане“. Снимка: Киномания

Клети създания

Продукцията на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос е с единствена прожекция на Киномания. Носител на „Златен лъв“, филмът е феминистки прочит на „Франкенщайн“, в който чудовището е приело прекрасния образ на Ема Стоун, а неговият създател – ученият (Уилям Дефо), е този, който притежава физическите груби черти на създанието, описано от Мери Шели. Героинята на Стоун – Бела, притежава любопитството на дете, неусвоило маниерите на изисканото общество, но жадно да се впусне в изследване на света. Лантимос потапя действието във викторианска епоха. Визуално изящен, филмът е сюрреалистична ексцентрична приказка за търсенето и намирането на себе си, за изследването на човешката свобода и граници с главна героиня, притежаваща авантюризма и приключенския дух на Барон Мюнхаузен.

Кадър от „Клети създания“. Снимка: Киномания

Момчето и чаплата

Последният филм на Хаяо Миядзаки, прочутия съосновател на студио „Гибли“, потапя действието в трагичните моменти от Втората световна война. Ужасите са преживени от малко момче, чийто баща прави самолети за японската армия. Светът на детето и как то се справя със страховитите моменти са изпълнени с мистериозни пейзажи и не по-малко тайнствени персонажи, изоставени кули и една чапла.

Кадър от „Момчето и чаплата“. Снимка: Киномания

Наполеон

Режисьорът на „Гладиатор“ Ридли Скот поверява ролята на „Наполеон“ на Хоакин Финикс. Актьорът улавя противоречивата и сложна личност на лидера, представен веднъж като диктатор, извършил ужасяващи неща, но и като изключителен човек, следващ смело възгледите си.

Кадър от „Наполеон“. Снимка: Киномания

Странен начин на живот

Късометражният филм на Педро Алмодовар е цветна уестърн мелодрама, фокусирала се върху мъжката любов между шериф на малък град (Итън Хоук) и любовника му Силва (Педро Паскал). Между двамата има страст, но и натрупано напрежение покрай разследване на престъпление.

Кадър от „Странен начин на живот“. Снимка: Киномания

Уроците на Блага

Последната част от трилогията на Стефан Командарев след „Посоки“ и „В кръг“ ще открие тазгодишното издание на Киномания. В главната роля влиза Ели Скорчева – наскоро овдовяла учителка, следяща строго за правилната употреба на българския език. Героинята става жертва на телефонна измама, което я кара да преосмисли ценностите си. Филмът е носител и на „Кристален глобус“ в Карлови Вари, както и си подели голямата награда „Златна роза“ във Варна с филма на Яна Титова „Диада“. Филмът „Уроците на Блага“ е и българското ни предложение за „Оскар“.

Кадър от „Уроците на Блага“. Снимка: Киномания

Чист късмет

Последният филм на Уди Алън отново изследва отношенията между хората, имащи дълги връзки. Този път актьорите не са известни. Те са французи, като и филмът е френскоезичен. Действието се развива в скъп парижки квартал. Безоблачното на пръв поглед всекидневие на идеалната семейна двойка Фани и Жан е прокопано след случайна среща с бивш съученик от гимназията.

Може да харесате още