Виртуална изложба показва произведения на Васил Иванов от колекцията на Борис Бекяров. Те могат да се видят на сайта на галерия „Сезони“. Селекцията включва ранна графика и живопис на художника – предимно природни сцени и сюжети, съобщават от галерията.
Васил Иванов е роден през 1909 г. в София, но израства в Пловдив, Казанлък и Калофер. В младежките си години рисува и свири на цигулка. След като е приет в Художествената академия в столицата, завършва при проф. Никола Ганушев и проф. Никола Маринов през 1939 г.
Васил Иванов е от творците с подчертано модернистично възприятие. Известен е като част от „Бараците“ заедно с други творци като Васил Бараков, Давид Перец, Златю Бояджиев.
Творбите му са излагани освен в София, във Варшава, Будапеща, Букурещ, Лондон, Женева, Париж, Сидни, Берлин и Лайпциг. Негови експозиции са били откривани още в Бейрут и Краков.
След смъртта му през 1975 г. част от творчеството му се съхранява от Института за опазване на паметниците на изкуството и културата зад граница. Негови ретроспективи е имало на „Шипка“ 6. Други изложби са били организирани в галерии „Витоша“, „Александър“, „Лоранъ“.
„Респектиращата по своя философски смисъл, културна стойност, социални и емоционални послания е творческата способност на автора, за когото Любомир Левчев казва: „Той не търсеше славата, а я имаше“.
През 1962 година Петър Увалиев коментира по Би Би Си, че българинът е единственото лице на модерното ни изкуство на Запад. „Може да е случайност, провидение или заслуга – нека други да отсъдят това. Но фактът си е факт: Васил Иванов си остава единственият български художник, чието име се връща с необичайна редовност в колоните на английския печат“, не се колебае Увалиев“, съобщават организаторите.