С блестяща кариера и с творчество, вдъхновило не едно поколение, светът изпрати и тази година големи таланти. Да си припомним част от тях:
Джими Бъфет
Американският певец и текстописец си отиде на 1 септември, заобиколен от близките си. „Той изживя живота си като песен до последния си дъх“, гласеше съобщението в неговия уебсайт. Безделникът в Кий Уест, който се превърна в милиардер, стоящ зад търговската империя Margaritaville, почина на 76-годишна възраст.
Бъфет изгради името си, като обикаляше с фолк и кънтри песните си из Съединените щати през 70-те години на миналия век. Проби в музикалния свят през 1977 г., а творчеството му събира 27 студийни албума, включително четири платинени и осем златни.
Ангъс Клауд
Актьорът от „Еуфория„, изиграл Фезко – наркодилър с морални ценности, в тийнейджърския сериал на HBO изглеждаше да се превърне в нова изгряваща звезда в Холивуд. След като постигна успеха си след мрачната, но внушителна продукция, Ангъс си отиде едва на 25-годишна възраст. Внезапната му кончина идва само няколко дни след смъртта на неговия баща. „Ангъс открито разказваше за битката си с психичното здраве и се надяваме, че кончината му може да бъде напомняне за другите, че не са сами и не трябва да се борят с това сами в мълчание“, се казва в изявление на семейството. Актьорът има и малки роли в два филма – North Hollywood и The Line. Участвал е и в музикални клипове на изпълнители като Becky G, Karol G и Juice WRLD.
Тина Търнър
„Кралицата на рокендрола“ почина на 83-годишна възраст. Започва кариерата си през 50-те години на миналия век, като с внушително дрезгавия си глас се превръща във феномен. Носител е на осем награди „Грами“. Въведена е в Залата на славата на рокендрола през 2021 г. като соло изпълнител, след като за първи път през 1991 г. беше името там с Айк Търнър. Среща втория си съпруг – германския изпълнител Ервин Бак – през 80-те години и с него живее щастливо в Швейцария. През 1993 г. излиза биографичен филм за Тина – What’s Love Got To Do With It, който спечели на Анджела Басет номинация за Оскар за ролята на звездата. Документален филм за певицата има и HBO, който излиза през 2021 г.
Боб Баркър
Известният водещ на The Price Is Right („Цената е вярна“) и яростен защитник на правата на животните почина на 99-годишна възраст. В своето дългогодишно творчество Баркър печели 19 награди „Еми“. Той е водещ на най-дълго излъчваното шоу в историята на Северна Америка – от 1972 до 2007 г., когато го поема комикът Дрю Кери.
Сюзън Самърс
Звездата от сериала „Стъпка по стъпка“ издъхна на 76-годишна възраст, заобиколена от семейството си. Актрисата беше почетена от своите близки, които отдадоха почит към нейния „забележителен живот“, се казва в съобщението, изпратено до медиите. Самърс навлиза в киното в края на 60-те и началото на 70-те години. Освен телевизионна кариера, тя се фокусира и върху здравословния начин на живот и е автор на книги на тази тема.
Шинейд О’Конър
Ирландската бунтарка също почина тази година. Тя беше на 56 години. Изпълнителката придобива световна слава с парчето от 1990 г. Nothing Compares 2U. Родена в Дъблин през декември 1966 г., певицата има трудно детство. Настаняват я като тийнейджърка в дъблинския център за обучение An Grianan, създаден първоначално за лишаване от свобода на млади момичета, смятани за „разпуснати“. О’Конър носи непокорността си до края на живота си и открито изразява своите социални и политически възгледи, като застава и срещу сексуалните посегателства над деца в Католическата църква. Издава 10 студийни албума между 1987 и 2014 г. Rolling Stone я обявява за изпълнител на годината през 1991 г. Носител е наградата Brit за международна солова изпълнителка.
Норман Лиър
На 101 години почина продуцентът и сценарист Норман Лиър, познат с новаторските за времето си комедии All In The Family и Maude. Лиър прави революция през 70-те и 80-те години в телевизията, като показва със сериалите „истинския живот на американците, а не идеала им от списанията“. Става един от най-влиятелните личности в телевизията и получава шест награди „Еми“.
Хари Белафонте
Певецът и автор на песни си отиде на 96 години от сърдечна недостатъчност. Той е известен с Day O (The Banana Boat Song), както и с това, че се насочва към политическа дейност. Като чернокож водещ, който разглежда расови теми във филмите от 50-те години на миналия век, Белафонте по-късно започва да работи с приятеля си Мартин Лутър Кинг-младши по време на движението за граждански права в САЩ. Белафонте си отива от хронична сърдечна недостатъчност.
Лиза Мари Пресли
Певицата и единствената дъщеря на „краля на рокендрола“ Елвис Пресли почина на 54-годишна възраст. Била е едва на девет години, когато умира нейният баща. Има четири брака, включително и с Майкъл Джексън. За причина на смъртта бе посочено високо ниво на опиоида Оксикодон. Освен това в кръвта ѝ е открит и антипсихотичният кветиапин. Смъртта ѝ настъпи едва два дни след появата ѝ на „Златен глобус“, където се радваше на успеха на Остин Бътлър, който спечели награда за изпълнението на образа на нейния баща в биографичната драма на Баз Лурман „Елвис“.
Алън Аркин
Носителят на „Оскар“ за „Мис Слънчице“ си отиде на 89-годишна възраст. Талантът му е ярък, превъплъщава се както в комични, така и в драматични роли. Четири пъти е номиниран за „Оскар“, а през 1963 г. печели наградата „Тони“, най-голямото отличие на Бродуей, за първата си голяма сценична роля.
Матю Пери
Звездата от „Приятели“ изненада света с ненавременната си смърт. Остроумният актьор, който изигра Чандлър Бинг в известната телевизионна поредица, почина на 54-годишна възраст. Той беше открит мъртъв в джакузито на дома си в Лос Анджелис. Петимата оцелели звезди от сериала отдадоха почит на колегата си в общо съобщение, в което оплакват смъртта му като „неописуема загуба“. Смъртта на Пери настъпи една година след публикуването на мемоарите му. Съвсем скоро стана ясно, че смъртта му е настъпила след употреба на кетамин.
Отар Йоселиани
Звездата на грузинското и френското кино Отар Йоселиани си отиде на 89-годишна възраст. Роден в Тбилиси, Грузия, той учи първо в музикално училище. Филмите му в СССР не са добре приети и той се принуждава да замине за Франция, където продължава да снима продукции с изявен авторски поетичен почерк. Сред най-силните му заглавия са „Пасторал“, „Листопад“, „Понеделник сутрин“, „Птица безгрижна“ и др. Носител е на множество награди, сред които има ФИПРЕССИ от Берлинале, отличия във Венеция, а през 2011 г. на Международния филмов фестивал в Мюнхен му е присъдена награда за цялостно творчество.